Darmowa dostawa od 129,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ABC wosków zapachowych – czym są i jak ich używać?

2022-11-23
ABC wosków zapachowych – czym są i jak ich używać?

Ostatnio na naszym blogu poruszaliśmy temat świec – przedstawiliśmy wtedy nasze 3 złote zasady ich palenia. To jednak nie koniec odkrywania tajemnic, jakie kryje w sobie świat aromatycznych produktów. Niekoniecznie musimy decydować się na odpalenie świecy. Można z powodzeniem wykorzystać wosk zapachowy. Czym jest i czym różni się od świeczki? O czym należy pamiętać, chcąc rozpocząć swoją przygodę z tego typu produktami? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie!

Czym są woski zapachowe?

Zacznijmy od podstaw – czym tak naprawdę jest wosk zapachowy? To nic innego jak zwykły wosk wzbogacony o aromatyczne olejki oraz substancje zapachowe. Stanowi on świetną alternatywę dla świec w słoiku, głównie ze względu na swoje rozmiary: jest kompaktowy i już niewielka część wystarczy, by cieszyć się pięknym zapachem wydzielonym pod wpływem działania wysokiej temperatury. Co istotne, w przeciwieństwie do świec to my mamy kontrolę nad tym, ile wosku będziemy chcieli jednorazowo wypalić. Jak już wiecie, świeca musi być odpalona po raz pierwszy przez konkretną ilość czasu. W przypadku wosku jednak nie ma to aż takiego znaczenia – możemy skruszyć jedynie ułamek wosku i odpalić go na chwilę, by sprawdzić jego zapach. Wyróżnić można kilka rodzajów wosków, tj. sojowe, rzepakowe, parafinowe czy tzw. soja blend. Woski mogą mieć też przeróżne kształty – od klasycznych okrągłych, przez te przypominające babeczki, po wersję w formie zwierzaków, samochodów czy kwiatów. Wybór na rynku jest naprawdę ogromny! Wosk zapachowy musi być odpowiednio zabezpieczony, żeby nie stracił swojego zapachu, dlatego najlepiej przechowywać go w oryginalnym opakowaniu (folii lub pudełku).

 wosk Goose Creek Ivory Pumpkin Yankee Candle wosk Tranquil Garden 

Ceramiczny kominek – to on jest najważniejszy!

Zanim jednak przejdziemy do palenia wosków, należy wziąć pod uwagę jedną istotną kwestię – i wcale nie mamy tu na myśli wyboru zapachu. Bo właśnie na tym skupia się większość osób, kiedy przychodzi im zrealizować pomysł palenia wosków zapachowych w pomieszczeniu. A przecież najpierw trzeba posiadać odpowiedni do tego sprzęt. Jaki? W postaci kominka. To swego rodzaju świecznik, najczęściej wykonany z ceramiki, który składa się z dwóch elementów: podstawy z miejscem na podgrzewacz oraz z misy na wosk. We wspomnianym miejscu należy umieścić tzw. tealight w odpowiednim rozmiarze, z kolei do misy trzeba skruszyć część wosku lub też – jeśli jest on niewielki – położyć cały. Po odpaleniu podgrzewacza rozpocznie się proces topienia wosku. Dzieje się tak, ponieważ ciepło, w wyniku konwekcji, porusza się ku górze i tym samym zmienia stan skupienia wosku ze stałego w ciekły, uwalniając jednocześnie wszystkie zawarte w nim substancje zapachowe. Od tego, z jaką intensywnością będzie roznosił się zapach, zależy jakość samego wosku. My rekomendujemy popularny wosk zapachowy do kominka Yankee Candle, który stanowi gwarancję wyrazistego aromatu w pomieszczeniu, a także woski firmy Goose Creek proponującej największy wybór tych elementów zapachowych – to ponad 200 aromatów (które są dostępne w naszym sklepie!).

Mamy nadzieję, że godnie wprowadziliśmy wszystkich nowicjuszy w tematykę palenia wosków zapachowych. Od teraz już wiecie, czym są, jakie mogą mieć kształty i czego wymagają do stopienia. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do śledzenia naszych wpisów, w których odkryjemy kolejne tajemnice związane ze świecami, woskami i nie tylko!

pixelpixelpixelpixelpixel