Darmowa dostawa od 129,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyczyścić kominek zapachowy? Poznaj nasze wskazówki!

2023-03-01
Jak wyczyścić kominek zapachowy? Poznaj nasze wskazówki!

Palenie świec zapachowych i wosków to dla wielu osób jedne z ulubionych czynności. Wykonują je oni zaraz po powrocie z pracy czy po posprzątaniu całego domu/mieszkania – w końcu piękny zapach stanowi idealne dopełnienie wnętrza i to nie w jednym wydaniu! O ile świece nie pozwalają na zmianę aromatu (trzeba skrupulatnie wypalać wosk w konkretnym słoiku), o tyle zapachowe kosteczki mogą być zmieniane w zależności od nastroju czy pory roku. Ale nie zawsze jest to możliwe od razu. Kominek, czyli akcesorium niezbędne do palenia wosków, często ulega zabrudzeniom. I właśnie dziś podpowiemy, jak sprawić, by zawsze prezentował się on idealnie.

Kominek zapachowy – jak czyścić? Co zrobić, gdy wosk na nim zastygnie?

Czyszczenie kominka ceramicznego nie jest skomplikowane, jeśli nie znajduje się na nim stopiony wosk. Nieużywany od jakiegoś czasu może być jednak zakurzony, dlatego warto przetrzeć go suchą, miękką ściereczką, a następnie powtórzyć czynność, używając ściereczki mokrej. Wyczyszczenia może wymagać też dolna część misy – w wielu przypadkach jest ona niewidoczna z zewnątrz, zwłaszcza jeśli jest to model, którego misa jest na stałe połączona z podstawą. Gdy odwrócimy taki kominek, naszym oczom może ukazać się czarny osad będący efektem spalania tealightów. Osad ten warto usunąć za pomocą suchego ręcznika papierowego.

Nie zawsze wszystko jest jednak tak proste… Czasami na półce zalega nam kominek zapachowy z woskiem. Jak go usunąć, aby przejść do wspomnianego etapu czyszczenia? Poznajcie nasze dwie najskuteczniejsze metody!

 kominek zapachowy cactus white kominek zapachowy art deco 

Sposób 1

Najprostszą metodą na pozbycie się zastygniętego wosku z misy jest zapalenie świeczki typu tealight i umieszczenie jej w podstawie kominka. Trzeba odczekać chwilę, aż temperatura zacznie ogrzewać misę, roztapiając tym samym dolną część zastygniętego wosku. Kiedy zacznie on topnieć, wystarczy go delikatnie podważyć – powinien bez żadnego problemu odejść od ceramicznej powierzchni. Ta metoda sprawdzi się, gdy nie chcemy zapalać kominka na dłuższy czas, a jedynie pozbyć się starej, roztopionej kosteczki zapachowej. Będzie też idealna, by cieszyć się woskiem później – wystarczy ponownie go skruszyć i wykorzystać przy kolejnym paleniu.

Sposób 2

Jeśli nie zależy Ci na tym, aby móc zachować wosk na później, możesz zdecydować się na usunięcie płynnego wosku w trakcie jego palenia. Uważaj! Będzie on miał wysoką temperaturę. Za pomocą jednorazowego wacika kosmetycznego lub ręcznika papierowego zbierz roztopiony wosk i pozwól, by materiał dobrze go wchłonął. Dla bezpieczeństwa przygotuj szklaną miseczkę, do której natychmiast wrzucisz wacik/papier nasączony woskiem. W ten sposób unikniesz poparzenia poprzez zbyt długie trzymanie go w dłoni. Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wosków sojowych, które nie zawsze dają się łatwo podważyć. Poza tym jest idealną opcją, kiedy szybko chcemy zmienić jeden zapach na drugi – misa kominka jest na tyle rozgrzana, że bez zbędnego czekania uwolni aromat ze świeżej porcji wosku.

Teraz już wiesz, jak czyścić kominek ceramiczny do wosku. Nasze wskazówki pozwolą Ci cieszyć się pięknym, błyszczącym kominkiem bez grama kurzu czy starego, zastygniętego wosku. Pamiętaj, by dbać o ten gadżet jak najlepiej, gdyż sam w sobie stanowi dekorację! Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów, by poznać więcej praktycznych wskazówek na temat świec, wosków oraz być na bieżąco z nowościami zapachowymi! Do następnego!

pixelpixel